Nazwy komet zaczynające się od „P” oznaczają komety okresowe (krótkookresowe), oznacza to, że kometa powraca w okolice Słońca w stosunkowo krótkich, regularnych odstępach czasu (zwykle okresy te mają mniej niż 200 lat). Przykładem może tu być kometa Halleya (P1Halley), która powraca do Układu Słonecznego co około 76 lat. Taka kometa ma zwykle orbitę eliptyczną, związaną grawitacyjnie ze Słońcem.
Literę „C” przypisuje się kometom nieokresowym, czyli takim, które nie mają potwierdzonego okresu powrotu lub ich okres jest dłuższy niż 200 lat. Do tej grupy należą komety długookresowe, wracające co kilkaset lub kilka tysięcy lat a także jednorazowe, czyli takie które poruszają się po orbitach parabolicznych lub hiperbolicznych i mogące opuścić Układ Słoneczny. Przykładem takiej komety jest np. kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), która może nie wrócić wcale.
Literkę „D” nadaje się kometom zagubionym (niemożliwym do ponownej obserwacji) oraz zniszczonym (np. w wyniku zderzenia z planetą). Przykładem może tu być np. D/1993 F2 Shoemaker-Levy 9, która uległa zniszczeniu podczas zderzenia z Jowiszem.
Literą „X” oznaczane są komety o nieznanej orbicie. To takie obiekty, których orbity są niekompletne lub trudne do określenia, przez co nie da się przewidzieć ich przyszłych trajektorii.
Kolejnym elementem w nazwie nadawanej komecie jest czas jej odkrycia, czyli rok oraz kod półmiesiąca i numer porządkowy. Tu małe wyjaśnienie: Każdy rok jest podzielony na półmiesiące, którym przypisuje się litery (pomijając literę I).
Na końcu nazwy podaje się nazwę odkrywcy, zespołu lub projektu, który zaobserwował po raz pierwszy kometę. Jeżeli kometa została odkryta przez system obserwacyjny, np. ATLAS lub Pan-STARRS, nazwa systemu również znajduje się w nazwie.
Podsumowując z nazwy „C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)” możemy uzyskać takie informacje: Jest to kometa nieokresowa, która nie prędko wróci lub nie wróci wcale, odkryta w pierwszej połowie stycznia 2023 roku, jako 3 kometa odkryta w tym okresie. Została odkryta przez obserwatorium Tsuchinshan i system ATLAS.
Odwiedź mnie:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.